Czy z architektem wnętrz można projektować i urządzać mieszkanie online?

W dobie pandemii koronawirusa (covid-19), kiedy to nie powinniśmy się spotykać tylko pozostawać w domu, jedyną opcją współpracy z projektantem jest droga on-line. Zarówno pierwszy kontakt z pracownią architektury wnętrz, studium wytycznych projektowych jak i dalsze omówienie szczegółów może odbyć się telefonicznie lub za pomocą telekonferencji. Projektowanie online jest komfortowe i bardzo wygodne dla obu stron. Mailowo można przesłać uwagi, pytania i sam projekt, bez umawiania się na spotkania, bez dojazdów do pracowni czy budowę.

Co klient musi dostarczyć projektantowi wnętrz?

Aby rozpocząć zdalną pracę nad projektem, klient powinien dostarczyć:

- inwentaryzację wnętrz, tj. wszystkie wymiary projektowanej powierzchni, oraz informacje dotyczące poszczególnych elementów jak okna, drzwi, grzejniki, włączniki i gniazda oraz wszelkie wzmianki mające wpływ na projekt,
- zdjęcia projektowanych wnętrz,
- inspiracje jak i informacje o samym kliencie, jego upodobaniach (hobby), oczekiwaniach, oraz przeznaczonej kwocie na remont.

Czy z architektem wnętrz można projektować i urządzać mieszkanie online?

Etapy współpracy

Tak naprawdę współpraca zdalna z klientem nie wiele różni się od tej standardowej.  Po analizie wytycznych inwestora, projektant wnętrz przygotowuje projekt koncepcyjny / funkcjonalny. Po ewentualnym uzgodnieniu i wprowadzeniu poprawek oraz akceptacji układu, powstają wizualizacje a wraz z nimi sporządzane są listy elementów wyposażenia i wykończenia. Ostatni etap to przygotowanie dokumentacji technicznej niezbędnej dla wykonawców poszczególnych prac oraz przesłanie gotowego projektu inwestorowi.
 

Dobór materiałów

Architekt wnętrz  dobiera konkretne materiały, meble, lampy i inne elementy wyposażenia. We współpracy zdalnej nie może ich zaprezentować osobiście ale zawsze podaje miejsce gdzie klient może zobaczyć i kupić daną rzecz. Często meble czy oświetlenie wybierane są w sklepach internetowych z możliwością odesłania do 14 dni bez podawania przyczyny.

Czy z architektem wnętrz można projektować i urządzać mieszkanie online?

Czy z architektem wnętrz można projektować i urządzać mieszkanie online?
 

Nadzór nad wykonaniem projektu

W przypadku projektów online, projektant osobiście nie prowadzi nadzoru autorskiego, natomiast niezależnie od tego, w razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości pozostaje do dyspozycji telefonicznej lub mailowej.
 

Koszty

Projekty wyceniane są indywidualnie w zależności od metrażu i zakresu projektowego. Natomiast projekty online wydają się tańsze chociażby ze względu na oszczędność czasu na spotkania w biurze czy dojazdy na budowę.

Czy z architektem wnętrz można projektować i urządzać mieszkanie online?

Podsumowując, zdalnej współpracy z projektantem  nie ma co się obawiać. Projekty online są coraz bardziej popularne i nie różnią się jakością od projektów wykonywanych tradycyjnie, z bezpośrednim kontaktem. W czasach, kiedy wychodzenie z domu jest ograniczone, jest to idealna droga na wykończenie nowego domu czy mieszkania bez spowolnień czy czekania do momentu, aż wszystko wróci do normy.

tekst: Monika Nykiel
fot.: punsplash.com

 

Monika Nykiel - projektowanie wnętrz 4DSGN


Nazywam się Monika Nykiel i od 2014 r. z powodzeniem prowadzę autorską pracownię architektury wnętrz 4DSGN. Wiedza, zdobyte w Polsce i za granicą doświadczenie pozwalają mi sprostać oczekiwaniom Klientów. Nie boję się wyzwań i kocham pracę z ludźmi. Uważnie ich słucham, poznaję, inspiruję. Wciąż się doskonalę po to, aby tworzyć piękne przestrzenie, w których z przyjemnością się przebywa. Krok po kroku realizuję plany i marzenia moich Klientów wierząc, że twórcze działania nigdy się nie skończą.

 

Zapraszam do mojej pracowni

KONTAKT - Monika Nykiel 4DSGN projektowanie wnętrz