Kolor wnętrza a nasze samopoczucie

Jaki wpływ na samopoczucie mają kolory we wnętrzach, w których na co dzień przebywamy?


Kolory w naszym życiu są bardzo istotne, działają uspokajająco  lub pobudzająco, ale też np. twórczo. Mając taką wiedzę, można wykorzystać to aranżując wnętrza. Dobrze dobrany kolor ścian w danym wnętrzu wpływa na nasze samopoczucie, może pobudzać nas do pracy twórczej lub uspokajać ale też denerwować. Dlatego wystrój naszego domu jest tak ważny a kolorem możemy wyrazić siebie.  
 

Jakie znaczenie mają kolory?

Każda z barw to odmienny stan emocjonalny, inna energia. Opieranie się na psychologii kolorów podczas aranżowania wnętrz jest bardzo istotne i nieodzowne do tego aby stworzyć przestrzeń odpowiadającą wszystkim domownikom.
 

BIEL

Biel tworzy podstawę, bazę w aranżowaniu wnętrz. Jest utożsamiana z czystością i sterylnością. To też barwa swobody i lekkości przestrzeni. Świetnie komponuje się z innymi kolorami. Przebywanie w jasnej przestrzeni napawa optymizmem. Pamiętajmy jednak aby z bielą nie przesadzić, za dużo tego koloru może wprowadzić laboratoryjny klimat, co zamiast poczucia indywidualizmu, może przygnębiać.

Biały kolor we wnętrzu


NIEBIESKI

Kolejnym kolorem jaki daje nam poczucie wolności jest niebieski. Kolor niebieski chętnie stosujemy np. w sypialniach czy pokojach niemowlaków, gdyż błękit to spokój, wypoczynek, relaks. Ten kolor pomaga w zasypianiu i dobrze wpływa na nasz organizm.

Niebieski kolor we wnętrzu


ŻÓŁTY

To kolor dla ludzi o pozytywnym nastawieniu do świata, z pozytywną energią. Otoczeni żółcieniami czujemy się wypoczęci, pełni życia i chętni do spędzania czasu z bliskimi, wspólnych rozmów. Odcienie żółtego dobrze sprawdzą się w kuchniach czy salonach. Żółty sprzyja też artystom.

Żółty kolor we wnętrzu
 

CZERWONY

Jak można się domyślać, czerwony to kolor namiętności, żywotności, panowania, władzy i potęgi. Jest intensywny i zdecydowany, bardzo przyciąga wzrok. We wnętrzach stosowanie czerwonego koloru na ścianach będzie dodawało nam energii ale może przytłoczyć jeśli użyjemy go za dużo. Dobrze wygląda na jednej ścianie lub w dodatkach, meblach tapicerowanych czy krzesłach.

Czerwony kolor we wnętrzu
 

ZIELONY    

Zieleń to jeden z moich ulubionych barw. Kolor wiosny, natury, życia, nadziei. Działa na nas kojąco i relaksująco. W pomalowanym wnętrzu na zielono odpoczywamy. Dodatkowo modne są tapety z motywami roślinnymi oraz żywe rośliny. Takie elementy we wnętrzach tworzą oazę spokoju. W naturze kolor zielony najczęściej występuje w towarzystwie brązów, beżów i tak zwanych kolorów ziemi. We wnętrzach z powodzeniem może też je łączyć. Jednak najlepiej  sprawdza się zieleń w zgaszonym, zgniłym, butelkowym lub limonkowym odcieniu.

Zielony kolor we wnętrzu
 

FIOLOETOWY

Lawenda, wrzos, oberżyna, cyklamen to tylko niektóre z odcieni fioletu, który utożsamiany jest zwykle z kreatywnością, realizacją różnych zadań ale tez zmysłowością i pożądaniem. Fiolet na ścianach umożliwia niewyczerpane aranżacje, doskonale łączy się z rozmaitymi stylami wnętrzarskimi. Rozbielone fioletowe tony na ścianie, takie jak lawenda, wrzos czy bez, doskonale przedstawią się w romantycznym, kobiecym buduarze z prowansalską nutą, z kolei zdecydowane odcienie, np. śliwka, oberżyna czy jagoda, wybornie odnajdą się w artyzmie glamour. Z fioletowymi ścianami perfekcyjnie korespondują barwy klasyczne, takie jak biel i czerń ale tez złoto czy srebro. Fioletowy można stosować też w domowym biurze czy pokoju dziecka.

Fioletowy kolor we wnętrzu
 

POMARAŃCZOWY

Ciepła barwa, która wprowadzi do wnętrza mieszkania czy domu energię, witalność i radość. Pomarańczowy pobudza apetyt, jest odpowiedni do zastosowania w kuchni czy jadalni. Dobrze sprawdzi się we wnętrzach jasnych i dobrze nasłonecznionych. Jeśli aranżowana przestrzeń jest zacieniona, raczej należałoby postawić na zgaszony odcień tego koloru. Wyjątkiem są miejsca bez dostępu światła dziennego, jak np. łazienki. Możemy wówczas wybrać mocny, nasycony odcień pomarańczowego, ale musimy przy tym pamiętać o dobrym oświetleniu sztucznym. Pomarańczowy, jak każdy ciepły kolor,  optycznie zmniejsza pomieszczenia.

Pomarańczowy kolor we wnętrzu
 

CZERŃ

Czarny to kolor wyrafinowania, władzy i elegancji. Na ten kolor w domu czy mieszkaniu decydują się najczęściej ludzie odważni, lubiący eksperymenty i zmiany. Wielu z nas lubi czarne ubrania. Mamy świadomość, że czarny pasuje do wszystkiego, jest elegancki i ponadczasowy, jednak trochę boimy się zastosować go w aranżacji wnętrz. Myślę, że ma na to wpływ wszechobecny mit mówiący, że czerń jest ponura, mroczna, smutna i w dodatku pomniejsza wnętrze. Czarny kolor ścian sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych ale też stylizowanych. Przez swój elegancki charakter można go używać praktycznie w każdym pomieszczeniu, salonie, łazience ale też kuchni np. w formie szklanych lub lakierowanych czarnych  frontów. Pokoje dzieci też coraz częściej zdobimy farbami tablicowymi.

Czarny kolor we wnętrzu


Wpływ koloru na samopoczucie, jak już wiemy, jest olbrzymi. Odpowiednio dobrane barwy w naszym otoczeniu pomogą nam w odzyskaniu równowagi, uspokoją i ukoją albo dodadzą nam wigoru. Dobierając tonacje, powinniśmy wsłuchać się w nasze osobiste potrzeby oraz sprecyzować cele a będziemy mogli się czuć doskonale we własnych domach.

tekst: Monika Nykiel
fot.: punsplash.com

 

Monika Nykiel - projektowanie wnętrz 4DSGN


Nazywam się Monika Nykiel i od 2014 r. z powodzeniem prowadzę autorską pracownię architektury wnętrz 4DSGN. Wiedza, zdobyte w Polsce i za granicą doświadczenie pozwalają mi sprostać oczekiwaniom Klientów. Nie boję się wyzwań i kocham pracę z ludźmi. Uważnie ich słucham, poznaję, inspiruję. Wciąż się doskonalę po to, aby tworzyć piękne przestrzenie, w których z przyjemnością się przebywa. Krok po kroku realizuję plany i marzenia moich Klientów wierząc, że twórcze działania nigdy się nie skończą.

 

Zapraszam do mojej pracowni

KONTAKT - Monika Nykiel 4DSGN projektowanie wnętrz