Krosno ul. Ordynacka 5

+48 796 122 233

Czy potrzebujemy projektanta wnętrz i jak z nim współpracować?

Zacznijmy od tego czym zajmuje się projektant wnętrz.

Projektant wnętrz według terminologii jest specjalistą w urządzaniu przestrzeni. W swojej pracy powinien kierować się nie tylko wiedzą techniczną ale też kreatywnością. Dobry projektant musi pamiętać o potrzebach domowników, funkcjonalności i estetyce wykończenia wnętrza, oraz dopasować projekt do możliwości finansowych inwestora.
Codzienna praca projektanta wnętrz opiera się na kreowaniu oraz tworzeniu rysunków układu, zagospodarowania i wyposażenia wnętrz tak aby finalny wygląd danej przestrzeni był estetyczny i harmonijny oraz ergonomicznie zorganizowany.
Dobry projektant potrafi słuchać i stara przekuć marzenia inwestora w rzeczywistość, dostosowując projekt do potrzeb, wymagań ale też metrażu wnętrza jak i budżetu klienta.
Koncept przedstawiany klientowi musi być możliwie najbliższy temu, co zostało ustalone podczas pierwszych spotkań.

Jak ważna jest współpraca?

Żadne wnętrze nie ma szans zaistnieć bez wspólnej pracy projektanta i klienta, bez określenia jego upodobań. Dlatego najważniejszym elementem jest rozmowa. Każdy z nas ma jakąś wizję, coś nam się podoba lub absolutnie czegoś nie akceptujemy. Takie informacje powinien dostać projektant od swojego klienta. Czasami inwestorzy nie potrafią nazwać stylu, który preferują, lub określony przez nich styl w rzeczywistości okazuje się innym, dlatego najlepiej jest pokazać projektantowi swoje inspiracje, wycinki z gazet, wnętrza znalezione w sieci lub poprosić projektanta o pokazanie jego dotychczasowych projektów aby móc się zainspirować.

Ile kosztuje usługa projektowa, jakie są korzyści dla klienta?

Oczywiście każdy projektant ma swój cennik i ciężko jest tu określić ile taka usługa ogólnie powinna kosztować. Dużo zależy od rodzaju i wielkości nieruchomości ale też zakresu prac, jakie ma wykonać projektant. Niemniej jednak przy budowie nowego domu, lub zakupie mieszkania uważam, że współpraca z projektantem jest nieodzowna. Patrząc na ogół przedsięwzięcia, wynagrodzenie dla projektanta jest tylko znikomym procentem całej inwestycji ale niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim wynajmując projektanta można zminimalizować koszty na ewentualne poprawki. Często jest tak, że efekt końcowy jest inny niż był w początkowych założeniach i klient decyduje się na zmianę. Z kolei Projektant swoją wizję przedstawia za pomocą szkiców, wizualizacji 3d, zestawienia próbek materiałów i wszelkich innych rysunków pomocniczych. Dzięki temu klient jest w stanie zobaczyć jak będzie wyglądać wnętrze po zrealizowaniu konceptu a w razie potrzeby nanieść poprawki, przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Doświadczony i wyspecjalizowany projektant jest cały czas na bieżąco z obowiązującymi trendami, co daje gwarancję cieszenia się mieszkaniem jeszcze przez długie lata od przeprowadzonego remontu. Dzisiejszy rynek wnętrzarski proponuje nam wiele materiałów wykończeniowych, mebli, opraw oświetleniowych, tapet, tkanin itp. Można dostać zawrotu głowy. Projektant na podstawie przedstawionej wizji inwestora potrafi z tego wszystkiego wybrać kilka najlepszych rozwiązań i przedstawić je klientowi co zaoszczędzi jego czas na poszukiwania i pieniądze gdyż dzięki współpracy z wieloma sprawdzonymi wykonawcami oraz sklepami z wyposażeniem wnętrz, klient może otrzymać dodatkowe rabaty na zakup materiałów czy mebli.

Dla kogo jest projektant wnętrz?

Dla każdego, kto planuje przeprowadzić zmiany w wystroju wnętrz. Z usług projektanta korzystają zarazem inwestorzy instytucjonalni i klienci indywidualni, którzy budują dom lub kupili mieszkanie. Dobry projektant wnętrz wykona doskonałą pracę zarówno w małej kawalerce jak i wielkim domu. Uważam, że najlepszy rezultat otrzymuje klient wówczas, gdy aranżacją danej przestrzeni projektant będzie zajmował się od podstaw. W małych wnętrzach pracuje nad idealnym zagospodarowaniu metrażu przy jednoczesnym pozostawieniu wolnej przestrzeni do codziennego funkcjonowania. Natomiast w wielkim domu skupi się na tym, aby wnętrza były przytulne, meble dobrze rozplanowane, tak aby chciało się tam przebywać. W każdym pomieszczeniu da się coś dobrego stworzyć, wystarczy tylko odpowiednio do tego podejść.

Copyright © 2024 4DSGN

Scroll to Top